Jubileuszowe spotkanie Oddziału Szczecińskiego PTMA

 

wspolneW sobotę 17 stycznia 2015 roku odbyło się jubileuszowe spotkanie Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Była to pierwsza rocznica po reaktywacji tamtejszego Oddziału. W jubileuszu wzięli udział członkowie Oddziału jak i zaproszeni goście, w tym m.in. prof. Ewa Szuszkiewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Mariusz Dąbrowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Maciej Mikołajewski Redaktor naczelny Uranii – Postępów Astronomii, Zdzisław Nowak z Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Łukasz Wyka z Klubu Naukowca w Szczecinie, prof. Tadeusz Rewaj pierwszy prezes PTMA Szczecin z 1956 roku – pomysłodawca i budowniczy obserwatorium ZUT, Lech Barski były prezes PTMA Szczecin oraz Mieczysław Janusz Jagła prezes PTMA, dr Henryk Brancewicz prezes honorowy PTMA i Agnieszka Nowak prezes PTMA Kraków.

Obchody jubileuszu prowadził Paweł Szkaplewicz, wiceprezes Oddziału Szczecińskiego. Wygłoszono kilka referatów. I tak Ryszard Siwiec opowiedział o historii astronomii “Od Hipparcha do reaktywacji PTMA Szczecin”. Łukasz Płotkowski opowiedział o naprawie teleskopu a Piotr Sosnowski o naprawie kopuły. Paweł Szkaplewicz opowiedział o działaniach Oddziału związanych z popularyzacją astronomii, czyli publiczne pokazy nieba – 4 publiczne pokazy w ciągu roku, o przyoddziałowych sekcjach edukacji, zlotach w Zatomiu. Andrzej Armiński opowiedział o obserwacjach gwiazd zmiennych i aspiracjach naukowych członków Oddziału a Ryszard Biernikowicz opowiedział o najbliższym zaćmieniu gwiazdy Alfa Comae Berenices. Marcin Biskupski mówił o obserwacjach gwiazd podwójnych.

Na zakończenie prezes Oddziału Tadeusz Smela podsumował całe spotkanie i poprosił prezesa Jagłę o wygłoszenie kilku słów oraz wręczenie wyróżnień. Zarząd Główny przyznał srebrne Odznaki Honorowe PTMA dla: Marcina Biskupskiego, Łukasza Płotkowskiego, Piotra Sosnowskiego i Marka Fułka. Na wniosek Zarządu Głównego PTMA Złotą odznaką został wyróżniony Tadeusz Smela. Na końcu prof. Maciej Mikołajewski wygłosił wykład “Interdyscyplinarna rola Uranii w edukacji, religii i polityce”. Po części oficjalnej uczestnicy zostali zaproszeni do obejrzenia kopuły i teleskopu – refraktora Carl Zeiss – Coudé 150/2250 – które odremontowali i przywrócili do stanu używalności członkowie OS PTMA.

Tym miłym akcentem zakończyło się spotkanie jubileuszowe Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Leave a Comment

Scroll to Top