Nie żyje dr Henryk Chrupała

chrupalaW wieku 77 lat zmarł dr Henryk Chrupała, wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego i członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Przez niemal 28 lat był dyrektorem planetarium w Chorzowie. Pracował tam znacznie dłużej, bo już od 1962 roku, kiedy to jeszcze studiował fizykę w Katowicach. Przez następne 13 lat, przechodzące kolejne etapy, w 1975 roku objął stanowisko dyrektorskie, które piastował do 2003 roku.
Nieco wcześniej w 1997 roku otrzymał nagrodę im. Włodzimierza Zonna, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne zasługi w szerzeniu i popularyzacji wiedzy o Wszechświecie.
Henryk Chrupała był nauczycielem i mentorem wielu pokoleń astronomów i miłośników astronomii. Planetarium, które stało się jego drugim domem nazywał „muzeum czasu i przestrzeni”.
Nigdy nie zapomnimy jego ogromnej życzliwości, kultury osobistej, kompetencji oraz chęci pomocy w każdej sytuacji.
Odejście Pana Henryka to niepowetowana strata dla polskiej astronomii.
W imieniu Zarządu Głównego PTMA składamy najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie, Bliskim i Współpracownikom Pana Henryka Chrupały.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 31 stycznia o godz. 10.30 w parafii Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach (os. Tysiąclecie – Górne).

Leave a Comment

Scroll to Top