Urodziny Kopernika

Obchody urodzin Kopernika – PTMA Białystok

W dniach 18-19 lutego 2023 roku reprezentacja Białostockiego Oddziału PTMA uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. W wyprawie do Torunia udział wzięli: prezes Oddziału Wojciech Burzyński oraz Maciej Jarmoc i Krzysztof Sztukowski.

Ze względu na dużą odległość wyjechaliśmy z Białegostoku o godzinie 4:00. Jeszcze w drodze do Torunia zwiedziliśmy dwie astrobazy: w Radziejowie i Inowrocławiu. Te dwa obiekty prowadzone odpowiednio przez Janusza Wrzesińskiego i Eugeniusza Mikołajczaka są, co oczywiście bardzo cieszy, aktywnymi placówkami edukacyjnymi, mogącymi pochwalić się wieloma sukcesami. W tych miejscach zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie, a dodatkowo pan Eugeniusz był naszym przewodnikiem po centrum Inowrocławia, gdzie podziwialiśmy wyjątkowy naścienny zegar słoneczny z intrygującym napisem „XXV rok Polski Ludowej”. Zobaczyliśmy także „z zewnątrz” dwie kolejne astrobazy w najbliższych okolicach Torunia – w Kruszwicy oraz w Gniewkowie.

W  toruńskim Planetarium uczestniczyliśmy w premierowym pokazie o nazwie „Copernicus 2473”, który opowiadał o obchodach 1000-lecia urodzin M. Kopernika w bazie marsjańskiej. Na chwilę przed pokazem w Planetarium szczęśliwie udało nam się podziwiać przemarsz przez Rynek Staromiejski uroczystego pochodu z 4-metrową figurą Kopernika.

Wieczorem Wojciech Burzyński wraz z Zofią Huppenthal, prezes Toruńskiego Oddziału PTMA, wzięli udział w koncercie symfonicznym „Muzyka i Kosmos” zorganizowanym w auli UMK. W programie koncertu znalazły się następujące kompozycje o „astronomicznych” konotacjach: R. Strauss – Tako rzecze Zarathustra op. 30, cz. I Wschód słońca; L. van Beethoven arr. J. Kowalewski – Sonata księżycowa; A. Wesołowski – Utwór z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika; G. Holst – Planety op. 32.

W niedzielę 19 lutego w imieniu Zarządu Głównego i wszystkich członków Towarzystwa złożyliśmy wraz z Zofią Huppenthal wiązankę kwiatów pod pomnikiem wielkiego astronoma. Następnie przeszliśmy do siedziby toruńskiego Oddziału PTMA, gdzie dołączył do nas członek zarządu tamtejszego Oddziału – Sławomir Walczak. Po tym sympatycznym spotkaniu integracyjnym udaliśmy się w drogę powrotną do Białegostoku, po drodze zaliczając kolejne „astronomiczne” lokalizacje. Pierwszą z nich był Włocławek i wyjątkowe obserwatorium astronomiczne na dachu X-piętrowego wieżowca przy ul. Fredry 16. Kopułę podziwialiśmy jedynie z zewnątrz, natomiast chwilę później gościliśmy u Łukasza Kołodziejskiego, opiekuna astrobazy w miejscowości Dobrzyń nad Wisłą. Te obserwatorium szczególnie nas urzekło wspaniałym położeniem tuż nad rzeką i znakomitą widocznością nieba. Łukasz zabrał nas następnie na plażę miejską, w miejsce gdzie szerokość Wisły jest największa na całej jej długości i wynosi około 2 km.

 

Po pokonaniu 1000 km tej intensywnej podróży krótkie słowa podsumowania – naprawdę było warto! Myślimy już nad kolejną kopernikańską rocznicą w dniu 24 maja. Czyżby szykował się wyjazd do Fromborka ?

Wojciech Burzyński

Scroll to Top