Rok 2017 z PTMA

Rozpoczął się już rok 2017. Dla nas na pewno wyjątkowy. Kontynuujemy serię z naszymi zlotami astronomicznymi, których w przyszłym roku będzie jak zawsze cztery, dwa wiosenne i dwa jesienne. Planujemy dwie wyprawy zagraniczne, coroczne AstroWczasy oraz 9 spotkań z astronomią dla pasjonatów astronomii i nocnego nieba.

Zaczynamy od serii spotkań z cyklu “Zimowe spotkania z astronomią” jakie będą miały miejsce w dniach 17 lutego, 3 i 17 marca. Jak zawsze odbędą się na terenie Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Fizyki w Katowicach.

Islandia [25 marca – 2 kwietnia]
Za 3 miesiące kolejną Wyprawą na Islandię. 12-osobowa grupa wyruszy w kierunku zorzy polarnej, prześlicznych wodospadów i lodowców, gorących gejzerów. Przygotowania i zapisy miały miejsce jesienią. Lista na ten wyjazd niestety już jest zamknięta.

Wiosenne spotkania z astronomią
Cykl trzech wykładów dla miłośników astronomii, stanowiący kontynuację “Zimowych spotkań z astronomią”. Planowane daty odczytów: 21 kwietnia, 12 maja oraz 2 lub 9 czerwca.

Zwardoń [29 kwietnia – 3 maja]
Pierwszy majowy zlot połączony będzie z majówką, która wypada tuż po nowiu Księżyca. Będzie to nietypowy zlot, ponieważ będzie trwał dzień dłużej oraz rozpocznie się nietypowo w sobotę, aby zakończyć się dopiero 3 maja w środę. Wystarczy tylko 1 dzień urlopu, aby cieszyć się 5 dniowym odpoczynkiem w Beskidach.
Szczegóły na forumowej stronie: AstroCD. Zapisy na te zlot rozpoczną się dokładnie 1 lutego, o północy. Jak zawsze informacje, również na naszej stronie FB: Zloty w Zwardoniu

Zwardoń [25 – 28 maja]
Kolejnym będzie drugi majowy zlot Zwardoniu, który odbędzie się w dniach 25-28 maja. Również będzie to nietypowy zlot, ponieważ głownie będzie adresowany do osób, które wyjeżdżają z PTMA na całkowite zaćmienie Słońca do Stanów Zjednoczonych w sierpniu. Choć temat zlotu jest z góry znany zapraszamy również osoby, które chciałby by się zapoznać z tematyką obserwacji i rejestracji zaćmień Słońca. Szczegóły dotyczące tego zlotu na forumowej stronie: AstroCD. Zapisy na ten zlot rozpoczną się 1 marca na wcześniej podanej stronie.

Stężnica [12 – 26 sierpnia]
Od 12 do 26 sierpnia organizujemy kolejne AstroWczasy w Bieszczadach. Tym razem w roli organizatora wcieli się kolega Wojciech Binko. Są jeszcze wolne miejsca, a w tej chwili omawiane są jeszcze z ośrodkiem, szczegóły finansowe. Zapisywać można się na stronie: AstroCD lub dzwoniąc do organizatora na numer 693-161-949, ew. e-mail: adalwb@astrocd.pl; adalwb@wp.pl

USA [15 sierpnia – 3 września]
W tym samym czasie od 15 sierpnia grupa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii udaje się na 20 dniową wyprawę po Stanach Zjednoczonych. Tu niestety również lista jest zamknięta, a zapisy prowadziliśmy od wiosny 2016 roku. Głównym celem jest obserwacja całkowitego zaćmienia Słońca, jakie będzie miało miejsce 21 sierpnia na terenie kilku stanów. Współorganizatorem Wielkiej Amerykańskiej Wyprawy jest serwis interameryka.com
Nasze strony poświęcone temu wyjazdowi: AstroCD oraz specjalna strona FB: Wyprawy PTMA

Zwardoń [21-24 września]
Jesienny zlot rozpoczynamy tradycyjnie w Zwardoniu. Zapisy od 1 lipca na stronie AstroCD. Tematyka tego zlotu jest jeszcze nieustalona

Jesienne spotkania z astronomią
Ostatnie trzy spotkania w 2017 roku, planowane są 6 października, 17 listopada i 1 grudnia.

Zwardoń [19-22 października]
Na ostatni zlot w 2017 roku będzie można zapisywać się na stronie AstroCD od 1 sierpnia. Tak jak i w poprzednim przypadku, temat zlotu nie został jeszcze ustalony.

Dalsze plany na rok 2018
Kolejny rok to kolejne wyjazdy. I tak w marcu 2018 roku planujemy kolejną Wyprawę PTMA, tym razem na Teneryfę. Wyprawa organizowana będzie przy współpracy Observatorio del Teide Instituto de Astrofísica de Canarias. Zapraszamy na wspaniałą przygodę w otoczeniu Pico del Teide, największego szczytu wulkaniczny (3718 m n.p.m.) w Hiszpanii.
Termin jak i szczegóły będzie można poznać już na wiosnę 2017 roku. Wtedy też na stronie AstroCD poinformujemy o rozpoczęciu przygotowań do Wyprawy.

W dalszej kolejności planujemy powrót na Islandię, który będzie miał miejsce w pierwszej połowie października 2018 roku. Będzie to Wyprawa objazdowa, wzdłuż słynnej drogi numer [1], z noclegami 3 miejscach po 3 dni. Trasę 1460 km będziemy pokonywać z wykorzystaniem właśnie 3 różnych noclegów. Noclegi w kolejności w okolicach Akureyri, Egilsstaðir oraz Selfoss. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc noclegowych, liczba miejsc mocno ograniczona.

Jeżeli nie chcesz przegapić takiej informacji zachęcamy do zapisania się do bezpłatnej subskrypcji wiadomości o Wyprawach. Wypisując formularz znajdujący się na stronie informacje o wyjazdach otrzymasz w pierwszej kolejności informacje w postaci e-mail’a jak i SMS.

Zapraszamy serdecznie

Leave a Comment

Scroll to Top