Upiorne działanie na odległość i jego wpływ na czarne dziury, Wielki Wybuch i teorię wszystkiego

Zjawisko nielokalności, określone niegdyś przez zafascynowanego nim Einsteina jako „upiorne działanie na odległość” jest dziś ważnym aspektem fizyki kwantowej i nie da się opisywać świata bez wzięcia go pod uwagę. Nielokalność uwikłana jest w znane eksperymentalnie zjawiska, takie jak splątanie czy kwantowa teleportacja – które przez lata były tylko ciekawostkami, a dziś powoli „trafiają pod strzechy” za sprawą choćby szyfrowania kwantowego. Z drugiej strony problem lokalności zmusza nas do przemyślenia na nowo w jakim świecie żyjemy i odrzucenia narzucających się intuicyjnie wyobrażeń o Wszechświecie. George Musser zręcznie nawiguje między tymi zagadnieniami, wprowadzając nas w jeden z najdziwniejszych aspektów rzeczywistości znanych nauce.
Ważna książka, która dogłębnie omawia współczesny postęp w rozumieniu natury przestrzeni, czasu
i Wszechświata. – „The Wall Street Journal”
Dzięki inteligentnym metaforom i sarkastycznemu poczuciu humoru, Musser jest idealnym przewodnikiem podczas tej szalonej podróży prowadzącej poprzez tunele czasoprzestrzenne i wyłaniające się wymiary ku najnowszym osiągnięciom fizyki. – Max Tegmark, fizyk i autor książki „Nasz matematyczny Wszechświat”
W tym dopracowanym studium koncepcji, którą Albert Einstein nazwał „upiornym działaniem na odległość”, George Musser opowiada o zawiłych badaniach, historii i filozoficznych spekulacjach, które ją otaczają dowodząc tym samym, że jest to jedna z najbardziej zajmujących dyskusji w nauce. – „Nature”

Leave a Comment

Scroll to Top