Zmarł Janusz Gil

6244_Prorektorzy _Janusz Gil.jpg
19 października 2014 r. zmarł nagle

prof. dr hab. JANUSZ GIL

członek Oddziału w Zielonej Górze, kawaler Złotej Odznaki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, twórca zielonogórskiej astronomii, długoletni dyrektor Instytutu Astronomii.

Współczujemy Rodzinie Zmarłego.
Straciliśmy najlepszego doradcę i opiekuna naszego Towarzystwa.

Profesor Gil miał wielkie zasługi dla rozwoju zielonogórskiego środowiska akademickiego i popularyzacji nauk astronomicznych. Zmarł nagle w niedzielę (19 października) w swoim domu w Wilkanowie niedaleko Zielonej Góry. Zielonogórskie środowisko akademickie poniosło ogromną stratę – powiedziała rzeczniczka.

W Zielonej Górze prof. Gil pracował od 1988 roku, najpierw jako adiunkt w Instytucie Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej, później jako dyrektor Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Ostatnio oprócz funkcji prorektora we władzach Uniwersytetu Zielonogórskiego zajmował się badaniem pulsarów i gwiazd neutronowych, a w szczególności ich promieniowaniem radiowym i rentgenowskim.

Z jego inicjatywy 1 lipca 1989 r. powstało Zielonogórskie Centrum Astronomii, które było prekursorem Instytutu Astronomii UZ. Instytut pod kierownictwem prof. Gila stał się liczącym i znanym w kraju oraz na świecie ośrodkiem astronomii – powiedziała Sapeńko.

Janusz Gil urodził się w 1951 r. w Bielsku Białej. Studiował na Wydziale Matematyczno-Fizycznym WSP w Rzeszowie, studia doktoranckie ukończył na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (1983 r.), tam też habilitował się (1988 r.) i uzyskał tytuł profesora (1996 r.).

Prowadził wykłady w wielu zagranicznych ośrodkach naukowych. Po obronie doktoratu w 1984 r. wyjechał do Narodowego Centrum Radioastronomii w Charlottesville w USA. Lata 1985-1987 spędził na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Kentucky w USA.

W latach 1991-1993 przebywał na stypendium Humboldta w Instytucie Radioastronomii Maxa Plancka w Bonn. W 1997 roku wyjechał jako honorowy profesor wizytujący na Uniwersytet w Hong Kongu. Honorowe stypendium Humboldta uzyskał w 2001 roku. W 2005 roku przebywał na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Las Vegas w Nevadzie w USA, jako profesor wizytujący.

Janusz Gil był autorem wielu artykułów i kilku książek popularnonaukowych.

Leave a Comment

Scroll to Top