Jubileusz 30-lecia istnienia Sekcji Obserwatorów Komet PTMA oraz drugie „urodziny” pierwszego znanego nauce obiektu przybywającego spoza Układu Słonecznego będą stanowić myśl przewodnią zbliżającej się konferencji sekcji kometarnej PTMA.
XI Konferencja Sekcji Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii odbędzie się w sobotę 19 października 2019 r. w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ul. Orla 171. To unikatowe spotkanie polskich badaczy Układu Słonecznego z miłośnikami astronomii, którzy niejednokrotnie sami prowadzą własne badania.
Podobnie jak w latach ubiegłych, w czasie konferencji wysłuchamy referatów czołowych polskich badaczy Układu Słonecznego, w tym m.in. dr Michała Drahusa (OA UJ), dr Anny Marciniak (UAM Poznań), czy dr Marcina Wesołowskiego (UR); a także członków Sekcji, którzy mimo, że najczęściej zawodowo nie są związani z astronomią, udowadniają, że projekty podejmowane przez miłośników mogą mieć znaczącą wartość naukową.
Tegoroczna konferencja będzie wyjątkowa, ponieważ obchodzimy 30-lecie Sekcji Obserwatorów Komet PTMA, a w dniu sesji referatowych mijają dokładnie dwa lata od odkrycia 1I/ʻOumuamua – pierwszego znanego ciała przybywającego do nas spoza Układu Słonecznego. Nie zabraknie więc atrakcji towarzyszących uczczeniu obu tych jubileuszów, w tym okolicznościowy tort i niekończące się wspomnienia o zadziwiających kometach widzianych z Polski.
Będzie to już jedenasta odsłona ogólnopolskiej konferencji poświęconej małym ciałom Układu Słonecznego (a więc kometom, planetoidom i materii międzyplanetarnej). Dziesięć poprzednich edycji odbyło się w latach 1999-2017, gromadząc pokaźną rzeszę „komeciarzy”, jak przyjęło się w SOK nazywać miłośników i badaczy komet. Sekcja Obserwatorów Komet PTMA powstała 25 kwietnia 1989 r. Zrzesza obserwatorów komet i wszystkich zainteresowanych obiektami Układu Słonecznego. Do głównych zadań sekcji należą: prowadzenie skoordynowanych obserwacji wszystkich komet dostępnych amatorskim sprzętem, pojawiających się na naszym niebie, udostępnianie surowych wyników obserwacji społeczności astronomicznej, opracowywanie wyników obserwacji i ich publikacja, a także popularyzacja wiedzy o kometach i innych ciałach na orbicie wokół Słońca.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Zarejestrowani uczestnicy mają zapewnione wyżywienie w czasie konferencji, a także otrzymają najnowszy numer biuletynu naukowego Komeciarz, w którym znajdą się artykuły korespondujące z referatami przedstawionymi na konferencji oraz opracowania wyników obserwacji prowadzonych przez członków SOK.
Organizatorami tegorocznej konferencji są: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (Sekcja Obserwatorów Komet) oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło czasopismo i portal Urania – Postępy Astronomii.
Szczegółowy program zostanie opublikowany tydzień przed rozpoczęciem konferencji na stronie www.sok.ptma.pl
Jak zgłosić swój udział w konferencji?
Za pomocą formularza na stronie internetowej: www.sok.ptma.pl/rejestracja/
Dostępne jest również wydarzenie na portalu społecznościowym Facebook
Opracowanie: Mikołaj Sabat