Masz swój ciekawy film prezentujący interesujące zjawisko na niebie lub sposób popularyzacji astronomii w Polsce? Jeżeli zawiera głównie zagadnienia związane z astronomią, to organizowany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Festiwal jest dla Ciebie.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii organizuje w dniach 18-20 listopada w Niepołomicach, II Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych.
W Festiwalu może brać udział każda osoba, która w sposób amatorski wykona lub wykonała krótki, maksymalnie 15-minutowy film o tematyce astronomicznej.
Głównymi kryteriami oceny filmów będą walory naukowo-dydaktyczne, oryginalność, jak również estetyka i jakość wykonania.
W głównym dniu festiwalowym zaprezentowane zostaną wszystkie wybrane filmy festiwalowe, a jury wybierze najlepsze trzy prace w dwóch kategoriach filmu astronomicznego i timelapse, ogłaszając zwycięzcę oraz wybierając dwa kolejne miejsca. Dodatkowo trzy filmy otrzymają wyróżnienia, a każdy z zaproszonych gości pamiątkowy dyplom.
Organizator zapewnia uczestnikom festiwalu bezpłatne miejsca noclegowe oraz posiłki
Festiwal to również świetna okazja do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach, wymiany doświadczeń zarówno sprzętowych jaki i programowych. Daje on możliwość organizowania w przyszłości grup, tworzących ciekawe produkcje, poznawania unikalnych technik montażu, doskonalenia swojego warsztatu.
Regulamin festiwalu p.t. „II Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych” (OFAFA 2016)
- Organizatorem festiwalu jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, ul. Miodowa 13a/35, 31-055 Kraków, NIP: 676-11-27-349, KRS: 0000065916, Regon: 000804046, e-mail: zarzad@ptma.pl, zwany dalej „Organizatorem”.
- II Ogólnopolski Festiwal Filmów Astronomicznych, zwany dalej „Festiwalem” jest przeglądem filmowej twórczości amatorskiej o tematyce astronomicznej. Uczestnicy Festiwalu nie mogą profesjonalnie zajmować się produkcją filmową, telewizyjną czy scenariuszową. Uczestnik Festiwalu nie może również korzystać z pomocy profesjonalistów.
- Festiwal organizowany jest w Niepołomicach, w dniach od 18 do 20 listopada 2016 roku.
- Głównym celem Festiwalu jest promowanie i popularyzacja tematyki astronomicznej. Udział w Festiwalu mogą wziąć twórcy filmów, w których głównym motywem są zagadnienia związane z astronomią i ciekawymi zjawiskami na niebie. Filmy powinny posiadać walory artystyczne oraz edukacyjne. Niemniej Jury oceni również oryginalność, jak również estetykę i jakość wykonania.
- W Festiwalu może brać udział każda osoba, również nie będąca członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
- Maksymalna ilość wysłanych prac przez jednego uczestnika wynosi 3 (trzy). Uczestnik nie może brać udziału w innych grupach związanych z tworzeniem filmu, jeśli przesyła filmy w sposób indywidualny. W przypadku nadesłania dużej ilości filmów, Organizator ma prawo do wyboru mniejszej ilości prac po kontakcie z autorem.
- Warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w Festiwalu jest przesłanie zgłoszenia poprzez prawidłowo wypełniony formularz dostępny na stronie http://goo.gl/forms/qHCBTdMf2pLX4NSl1 i przesłany w terminie do 15 listopada 2016 roku (włącznie). Formularze przesłane po terminie i filmy w nich zgłoszone nie zostaną dopuszczone do Festiwalu. Dla każdej z prac (jeżeli jest ich więcej) należy wypisać osobny formularz zgłoszeniowy.
- Uczestnik Festiwalu, który zostanie zaproszony do Niepołomic, ma zagwarantowane bezpłatne noclegi, wyżywienie oraz zwrot kosztów dojazdu. Uczestnicy, którzy nie zdecydują się na przyjazd na Festiwal, również biorą w nim udział.
- Zaproszenie do uczestnika wyślemy drogą elektroniczną na podany adres e-mail lub drogą pocztową. Każdy z uczestników proszony będzie o potwierdzenie osobistego udziału w Festiwalu.
- W przypadku korzystania podczas montażu filmów z bezpłatnych materiałów zgromadzonych w Internecie, należy podać ich źródło.
- Po wypisaniu formularza należy wysłać na adres ftp plik z pracą. Organizator, po otrzymaniu pliku usuwa go z serwera ftp. Wgrywany plik musi posiadać odpowiednią nawę w schemacie tytuł_nazwisko. Prosimy nie używać polskich znaków diakrytycznych w nazwie pliku. Plik należy wgrać w ciągu 14 dni od momentu wysłania zgłoszenia.
Serwer FTP:
nazwa hosta (port): ftp.ptma.netstrefa.pl
użytkownik: ptma@ptma.pl
hasło: ptmaptma - Alternatywną metodą udostępnienia filmu Organizatorom festiwalu jest wgranie go na takie serwisy jak YouTube czy Vimeo (należy przesyłać organizatorowi link do filmu). Organizator we własnym zakresie pobierze z serwisów wymagany film w najwyższej możliwej jakości. Uwaga: serwisy takie kompresują po przesłaniu wszystkie filmy, co może obniżyć ich jakość.
- Uaktualnienie o nowszą wersję filmu jest możliwe do dnia zakończenia przyjmowania zgłoszeń, przy czym kolejny wgrywany film na serwer powinien mieć nazwę w schemacie tytuł_nazwisko_2 i ewentualnie z każdą kolejną cyfrą, oznaczającą wersję pliku. W przypadku uaktualnienia poprzez YouTube czy Vimeo, należy poinformować organizatora o tym fakcie, wysyłając odpowiedniego e-maila.
- Uaktualnienie elektroniczne możliwe jest również do dnia 15 listopada 2016 roku (włącznie).
- W przypadku niemożliwości wysłania filmu drogą elektroniczną można przesłać film na adres organizatora do dnia 10 listopada (liczy się data dostarczenia filmu). Wysyłany w ten sposób film lub filmy należy nagrać na płycie lub płytach CD/DVD lub pendrive, który zostanie zwrócony autorowi w dniach festiwalu.
Nie ma możliwości dostarczenia filmu bezpośrednio na konkurs w dniu jego rozpoczęcia. - Do festiwalu można zgłaszać filmy krótkometrażowe o długości do 900 sekund (15 minut), w dowolnym formacie filmowym i dowolnym kodeku. Zalecamy takie formaty, jak: H264/H265/MP4/MKV.
- Dane techniczne: przesłany plik video powinien zawierać ścieżkę obrazu i dźwięk, rozdzielczość filmu nie powinna być mniejsza niż 720×576, natomiast maksymalnie może wynosić 3840×2160 (UHD, 4K), film może zwierać więcej ścieżek dźwiękowych (np. 7.1), zalecane proporcje obrazu powinny wynosić 16:9. Organizator przyjmie jednak filmy w każdym z formatów, takich jak 4:3, 3:2, 16:9, 1.85:1, 2.39:1. Maksymalny współczynnik proporcji wynosi: 2.39:1, przepływność, czyli tzw. bitrate, nie powinna być większa niż 80Mbps (UHD, 4K) i 30Mbps (FullHD), minimalna liczba klatek na sekundę: 24, maksymalnie 60.
- Odtwarzanie na festiwalu odbędzie się z maksymalną jakością możliwości technicznych organizatora.
- Organizator nie będzie modyfikował zgłaszanego filmu pod jakimkolwiek względem technicznym, chyba że za zgodą i na wniosek zgłaszającego, na postawie osobnych ustaleń związanych z dostosowaniem filmu do projekcji kinowej. Do filmu może zostać dołączone na początku i końcu logo konkursu.
- Jury wybierze 6 najlepszych filmów w dwóch kategoriach (astronomicznej i timelapse), ogłaszając następujące miejsca: I miejsce – nagroda główna, nagrody za II i III miejsce oraz trzy wyróżnienia. Każdy z uczestników otrzyma również pamiątkowy dyplom. Nagrody w Festiwalu zapewnia Organizator oraz sponsorzy.
- Uczestnikiem zgłaszającym się do Festiwalu może być jedna osoba lub grupa osób. W przypadku zgłoszenia filmu przez grupę osób, należy wyłonić przedstawiciela, który wypełni zgłoszenie, podając swoje dane. Przedstawiciel będzie też reprezentować grupę osób na Festiwalu.
- W konkursie można prezentować również filmy pozakonkursowe związane z tematyką astronomiczną. Organizator zastrzega sobie możliwość prezentacji filmów reklamowych sponsorów.
- Zgłaszający nie może rościć sobie żadnego wynagrodzenia z tytułu pozostawienia filmu w archiwum Organizatora.
- Organizator zastrzega sobie prawo do wyłączenia z Festiwalu filmów o niskiej jakości technicznej czy też merytorycznej, a także naruszających prawo lub dobre obyczaje oraz godność człowieka.
- Zgłaszający zgadza się na wielokrotną projekcje zgłoszonego przez siebie filmu podczas Festiwalu oraz w innych wydarzeniach mieszczących się w programie Festiwalu.
- Zgłaszający zgadza się na wykorzystywanie zgłoszonego przez siebie filmu w materiałach lub programach relacjonujących bądź promujących Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych w trakcie trwania oraz po zakończeniu Festiwalu.
- Zgłaszający zaświadcza, że przysługują mu pełne prawa autorskie do zgłaszanych prac oraz że zgłoszenie nie narusza praw majątkowych i autorskich innych osób, w tym także innych twórców filmów. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne naruszenia prawa wynikające z nieuprawnionego zgłoszenia filmu do Festiwalu.
- Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Regulaminie.
- Zgłoszenie filmu do udziału w Festiwalu jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.