Falcon Heavy z samochodem w kosmosie

Najpotężniejsza na świecie rakieta nośna Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX wystartowała we wtorek o godz. 21:45 czasu polskiego z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Na pokładzie maszyny znalazł się sportowy samochód Tesla Roadster.
Dwie rakiety wspomagające po odłączeniu się od rakiety głównej wylądowały z powrotem na przylądku Canaveral, zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie. Trzecia niestety nie pojawiła się na znajdującej się 480 km od brzegów Florydy pływającej platformie. Szef SpaceX Elon Musk zadecydował, że na pokładzie rakiety poleci jego własny czerwony sportowy samochód elektryczny firmy Tesla Inc., której Musk również jest założycielem i dyrektorem. Za kierownicą pojazdu siedzi ubrany w skafander kosmiczny manekin.
Falcon Heavy to ciężka rakieta nośna. Jej konstrukcja jest oparta na pierwszym stopniu rakiety Falcon 9 FT, która stanowi również pierwszy stopień Falcona Heavy, uzupełniony dwoma silnikami pomocniczymi będącymi modyfikacją tego stopnia. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie zwiększyły się osiągi rakiety, która umożliwia dostarczenie na orbitę ładunku o masie do 63,8 ton. Tak duża rakieta umożliwi załogowe wyprawy księżycowe, a także na Marsa.
Musk zapowiedział, że do roku 2024, wcześniej niż rządowa NASA, zorganizuje prywatną wyprawę na Marsa.

Leave a Comment

Scroll to Top