Juliusz Domański zmarł 4.05.2015 r. w wieku 84 lat, w Toruniu. Był członkiem toruńskiego oddziału PTMA w latach 1975-1991, a przez 2 kadencje w latach 1982-1989 jego prezesem. Będąc prezesem zorganizował w 1983 r. w Toruniu Walny Zjazd PTMA, na którym wybrano go członkiem ZG PTMA.
Prowadził niezwykle wszechstronną działalność na rzecz popularyzacji astronomii, za co w 1989 r. na Walnym Zjeździe w Grudziądzu został odznaczony złotą odznaką PTMA.
Był cenionym jurorem; wiele komisji konkursowych prosiło go o pełnienie tej roli. Przez wiele lat był jednym z jurorów finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium w Grudziądzu dla uczniów szkół średnich, organizowanego od ponad 40 lat. Zasiadał również w jury wojewódzkiego etapu OMSA przeprowadzanym przez toruński oddział PTMA. Od ponad 20 lat toruński oddział organizuje 3 – etapowy konkurs, początkowo dla uczniów szkół podstawowych, a po reorganizacji szkolnictwa – dla gimnazjalistów.
Był także jurorem i współorganizatorem tego konkursu. W drugim etapie, w którym pracują tylko 3-4 osoby oceniał prace pisemne, dopuszczał do następnego etapu, układał pytania konkursowe itd.
W 1997 r. z Torunia emitowany był przez TVP teleturniej „Planetarium”, w którym J. Domański był także jurorem.
Juliusz Domański prowadził nadzwyczaj bogatą działalność pisarską. Złożyło się na nią 55 artykułów zamieszczonych w „Uranii”, recenzje książek, opinie krytyczne o programach nauczania, skrypt z nieobliczeniowymi zadaniami z fizyki. Był autorem wielu zadań konkursowych.
W latach 80-tych organizował również cieszące się dobrą frekwencją cykle wykładów popularnonaukowych w toruńskim Ratuszu.
W 1992 r. uczestniczył w konferencji w planetarium w Brnie w Czechosłowacji. Nawiązał wówczas współpracę z Jerzym Szteflem, z którym wspólnie pisał artykuły. Należy też wspomnieć o cyklu artykułów „Spójrzmy w niebo” drukowanych w latach 80-tych w prasie codziennej. W tym czasie były również drukowane kalendarzyki widoczności planet oraz terminy faz Księżyca wydawane przez toruński oddział PTMA. Wydawnictwa tego rodzaju były poszukiwane i dawały niekiedy nieosiągalne gdzie indziej informacje.
Przez wiele lat był nauczycielem fizyki i astronomii, jako oddzielnego przedmiotu w jednym z toruńskich liceów oraz doskonałym dydaktykiem o partnerskim stosunku do uczniów. Jeden z nich jest dziś profesorem w NASA.
Wraz z odejściem Juliusza Domańskiego straciliśmy wybitnego popularyzatora astronomii i szanowanego kolegę.
Zofia Huppenthal