24-godzinny zegar słoneczny w Krakowie

24-godzinny zegar słoneczny w Krakowie

Pod koniec 2020 roku krakowska Fundacja IDEANOVA ogłosiła konkurs na małą formę architektoniczną wyznaczając ambitny temat zadania na zegar słoneczny, który będzie działał również w nocy. Od tego czasu przeszło 40 architektów, designerów, inżynierów i astronomów zgłosiło swoje uczestnictwo. Międzynarodowy konkurs objął swoim zasięgiem nie tylko Europę ale także Azję i Afrykę. Mechanizm zegara miał obejmować działanie w systemie 24-godzinnym, symulację ruchu Słońca po ekliptyce, a także wskazanie czasu słonecznego i strefowego.
Po dwóch etapach konkursu zwyciężył Aleksander Rokosz – młody designer z Wrocławia, który wygrał Nagrodę Główną w postaci 15 tys., a jego projekt już w tym miesiącu pojawi się w prestiżowej lokalizacji w Krakowie, przy ul. Powiśle 11 – tuż obok Zamku Królewskiego na Wawelu.
Już teraz Fundacja IDEANOVA zaprasza na inaugurację 24-godzinnego Zegara Słonecznego, która odbędzie się w sobotę 18 listopada 2023 o godz. 17:00 w Krakowie, na placu Wielkiej Armii Napoleona (ul. Powiśle 11.)
Zegarowi towarzyszyć będą tablice informacyjne opisujące fizyczną naturę czasu oraz historię jego mierzenia, a także monitory podające czas słoneczny i strefowy.
Fundacja IDEANOVA regularnie ogłasza konkursy na różnego rodzaju obiekty, które kolejno są realizowane w przestrzeni. Jest to duże wyróżnienie na tle pozostałych inicjatyw, ponieważ projekty fundacji nie trafiają do szuflady.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja IDEANOVA, znana w Krakowie z wcześniejszych inicjatyw, takich jak rzeźba architektoniczna Kapsuła Czasu oraz ogólnopolska akcja społeczna pn. “Serce Kapsuły Czasu”, instalacja artystyczna pn. Keloskop, a także zakończony niedawno konkurs, który czeka na realizację pn. “Schronisko turystyczne na górze Jeżowa Woda z restauracją i tarasami widokowymi”. Wzorem poprzednich działań, Fundacja planuje już kolejną IV edycję konkursu architektonicznego, którego celem będzie zaprojektowanie kieszonkowego arboretum. Szczegóły tego przedsięwzięcia wkrótce pojawią się na stronie internetowej www.ideanova.org.pl

Wiesław Cholewa
Prezes Zarządu Fundacji IDEANOVA

Patroni konkursu:

Scroll to Top