DNA – Spirale Zagłady, cz.1

Choć „DNA” jest powieścią science-fiction, to oparta została na wiedzy z zakresu astronomii, fizyki i biologii oraz na pewnych rzeczywistych zdarzeniach historycznych. Impulsem do jej napisania stały się także dość subtelne, ale i tajemnicze zjawiska z codziennego życia wielu ludzi. Podejrzewam, że nawet raczej większości z nas, więc być może także Twojego? Przeczytasz o nich w Prologu, którego fragment został zamieszczony na tylnej okładce książki, a my prezentujemy go poniżej.
W ramach przysługującej autorowi licentia poetica, stara się on wyjaśnić genezę i mechanizm przynajmniej części tych zjawisk i sytuacji.
Akcja zaczyna się od kilku – wydawałoby się – nie związanych ze sobą epizodów, mocno rozrzuconych w czasie i przestrzeni, które pomału zaczynają się ze sobą splatać.

Recenzje
Autorem tej książki jest Maciej Górniak, mój bliski kolega po astronomii – członek Oddziału Warszawskiego PTMA, którego jestem prezesem. Pod koniec 2019 roku na jednym z naszych spotkań przy ul. Bartyckiej zdradził mi tajemnicę, że jest w trakcie pisania powieści science-fiction. Jest to ta dziedzina literatury, którą za młodu zaczytywałem się. Moimi ulubionymi autorami są do tej pory Stanisław Lem, Janusz A. Zajdel czy Artur C. Clarke. Byłem bardzo ciekawy na ile ta książka napisana przez nieznanego nikomu pisarzowi jest w stanie mnie zainteresować i wciągnąć w przedstawione w niej akcje i przygody i poprosiłem Macieja o jej fragment jeszcze przed publikacją. Po pewnym czasie dostałem nawet cały tekst tomu pierwszego. Byłem bardzo miło zaskoczony, kiedy szybko pochłonąłem tę powieść. Jest świetnie napisana i porusza takie akcje i tematy jakie lubię właśnie w powieściach science-fiction. Po przeczytaniu tych ponad 420 stron chciałoby się dalej czytać, a tu tom I powieści się kończy. Na szczęście wiem, że Maciej już mocno zaawansował pisanie tomu drugiego, gdzie jeszcze bardziej połączą się niektóre wątki z tego pierwszego tomu. Ja już nie mogę się doczekać tomu II. A będzie i tom trzeci.
Książka ta tak mi się spodobała, że dołożyłem tu nieco swojej pracy, aby jak najszybciej ukazała się w druku i właśnie w lutym 2021 ukazała się ona w wersji papierowej. W książce znajdziecie kilka moich ilustracji, wykonałem poniżej zamieszczony jej zwiastun filmowy i pomogłem w powstaniu siedmiu odcinków filmowych z fragmentami tej powieści, do których linki znajdziecie poniżej. Jednak najlepiej mieć w posiadaniu tę książkę i przeczytać ją kartka po kartce w zaciszu domowym. Niedługo będzie ona dostępna do kupienia w PTMA. Moja pamięć na szczęście już nie jest taka doskonała i dlatego już wkrótce planuję ponownie ją przeczytać.
Janusz Wiland

Wczoraj około południa kurier przyniósł do domu książkę o zajebistym tytule „DNA Spirale zagłady” Autor; Maciej Górniak. Po uprzątnięciu obiadowego bałaganu przysiadłam aby przejrzeć Skończyło się zarwaną nocą. Nooo, to nie jest super bajka o „Długiej Ziemi” Pratchetta i Baxtera, a przydała by się ta wykroczna ziemia aby było gdzie uciec. Wiele ciekawostek z dziedziny astronomii, ułomności ludzkiej psychiki, spotkania z nieznanym i he, he, ha, ha, wojowniczy, sprytny i bezwzględny wirus. Opisana w książce zaraza to nie majaczenie mediów czy różnych simonów i ministerków o covidzie, ani nawet Camusa czy Słowackiego z „Ojcem zadżumionych”. Gratuluje autorowi wyobraźni w dodatku wspartej wiedzą. Czekam na drugi tom. Niecierpliwie. A jakby ktoś po lekturze potrzebował wsparcia na ukojenie polecam wiersz Bogdana Jaremina pt.” Winkiel”. Z ostatniego tomiku Jego poezji.
Anna Rejment

Prolog
Czy zdarzyło Ci się kiedyś mieć przeczucie, że za chwilę zadzwoni Twój telefon i usłyszysz w nim głos męża, żony, ojca, matki, Twojego dziecka? No i niemal w tym samym momencie nadeszło połączenie!
Jak wytłumaczysz fakt, że niektóre z Twoich dziwnych snów, potrafią czasami sprawdzić się co do joty?
Ile razy obróciłeś się z niewyraźnym uczuciem, że jakaś osoba wpatruje się w Twoje plecy? I rzeczywiście tak było. Patrzyła.
Czy w codziennej krzątaninie ogarnęło Cię nagle uczucie, że którąś z bliskich Ci osób spotkało coś niedobrego? Co gorsza – wkrótce nadeszły wieści, które potwierdziły, że Twój silny niepokój miał niestety swoje uzasadnienie?
A może udało Ci się kiedyś nieświadomie uniknąć śmiertelnego niebezpieczeństwa, choć wcześniej absolutnie nic nie wskazywało na jakiekolwiek zagrożenie? I o tym, co Cię ominęło, dowiedziałeś się dopiero po fakcie?
Czy kiedyś czułeś, że coś jest nie tak, a mimo to sygnał ten zignorowałeś? Skończyło się to źle, ale dla Ciebie jednak nie najgorzej, skoro tekst ten czytasz.
Jeżeli tak,….. jeżeli doświadczyłeś kiedyś podobnej sytuacji lub doświadczasz ich co jakiś czas, to być może ta opowieść – jest właśnie o Tobie?”
….I może znajdziesz w niej odpowiedzi, na kilka nurtujących Cię pytań?

Tytuł oryginalny: „DNA – Spirala Zagłady, cz.1
Autor: Maciej Górniak
Opracowanie graficzne okładki i wykonanie: Andrzej Bieniek
Współpraca: Danuta Tomaszewska, Janusz Wiland
Ilustracje: Janusz Wiland
Zdjęcia: Janusz Wiland, Jerzy Łągiewka
Wydawnictwo: Maciej Górniak, 2021
Format: 148×2100 mm
Oprawa: miękka, kolor
Liczba stron: 426
Cena detaliczna: 45,00 zł.
Dystrybutor: AstroCD

Sklep: https://allegro.pl/oferta/10471917704

Scroll to Top