Facebook

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii udostępnił(a) zdjęcie użytkownika Astronomia Szczecin. ... See MoreSee Less

Przed tygodniem dyżur astronomiczny obfitował w atrakcje zimowego nieba nad Szczecinem. Warunki atmosferyczne były wyjątkowe, nie przeszkadzał Księżyc ani smog. Widzieliśmy przepiękny sierp Wenus w fazie około 25%, czerwonawą powierzchnię Marsa. Doskonale widoczny był Wielki Wóz, który pomógł nam zlokalizować Gwiazdę Polarną a tym samym północny biegun nieba. Charakterystyczne "W" kreślił gwiazdozbiór Kasjopei, Plejady zaś obserwowaliśmy teleskopem oraz przechodnią lornetką. Szczególną uwagę skupił Orion, była to jedna z ostatnich szans na obserwacje tego zimowego gwiazdozbióru. Widzieliśmy czerwień nadolbrzyma jakim jest Betelgeza (ponad 400 lat świetlnych od nas) oraz Wielką Mgławicę Oriona (obszar gwiazdotówórczy oddalony o ponad o ponad 1300 lat świetlnych). Niedaleko jaśniała najjaśniejsza z gwiazd Syriusz (8,6 lat świetlnych) w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Te obrazy uzupełniane były o narrację i rzutowane zdjęcia tych samych obiektów wykonane w okolicach Szczecina. Prowadzący poprzedni dyżur Magda i Paweł są członkami szczecińskiego oddziału PTMA, podobnie jak dzisiejsi prelegenci Piotr i Ryszard. Mimo tego co dzieje się teraz za oknem są szanse na to, aby dzisiejszy dyżur też miał tak zwane "okienko pogodowe" po 20-ej.

16 minutes ago  ·  

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii udostępnił(a) zdjęcie użytkownika Sonda 2 TVP. ... See MoreSee Less

Już dziś o 19 naszego czasu NASA ogłosi coś dużego! Z przecieków wiemy, że najpewniej chodzi o 7 planet pozasłonecznych o wielkości podobnej do Ziemi, krążących dookoła czerwonego karła TRAPPIST-1. Znajdują się one 39 lat świetlnych stąd i bardzo możliwe, że są na nich warunki sprzyjające powstaniu życia. Czekamy z niecierpliwością!

4 hours ago  ·  

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii udostępnił(a) zdjęcie użytkownika Karol Nienartowicz - Mountain Photographer. ... See MoreSee Less

Hej ludzie!!! Śpicie? Bo my focimy!! 😀 <3 <3 <3

15 hours ago  ·  

Ziemia z orbity. ... See MoreSee Less

Karachi, port dynamique sur les bords de la mer d'Arabie

15 hours ago  ·  

Dodaj komentarz